Kraanivesi
Arvestades meie igapäevast veevajadust on muidugi mõeldamatu, et joome vaid pudelivett. See ei ole aus keskkonna ja looduse suhtes. Kui vähegi võimalik tuleks igapäevaselt tarbida kraanivett või veel parem - kaevuvett (põhjavesi) ja looduses leiduvat allikavett. Allikavett peetakse kõige puhtamaks ja seda pole vaja puhastada. Kaevuvee kvaliteeti tuleks lasta muidugi aeg ajalt kontrollida kuid üldiselt kaevuvesi peaks olema samuti juba looduslikult puhas ja tarbimiskõlbulik. Kui need kaks varianti ei ole käepärast, siis loomulikult tuleb leppida kraaniveega või sammud seada poodi pudelivee järgi! Ja "on the go" ei ole valikut kui janu peal ning tahame võimalikult väheste kaloritega läbi ajada. Tuleb osta pudeliga vett!
Pudelivesi
Nüüd kui oled pudelivee leti ääres vali hoolega, mille peale raha kulutada. Esmapilgul võib tunduda, et valik on suur ja odavaima veekanistri saab kätte juba mõnekümne sendiga. Kuid siinkohal võibki väga vale otsuse teha. Poeletil olevad pudeldatud veed erinevad tegelikult üksteisest väga palju. Tavatarbijana teeme oma valikuid peamiselt maitse järgi - meeldib või ei meeldi. Tõenäoliselt odavama vee kasuks otsustades, meeldivuse korral ostame seda ka järgmine kord. Ja nii võibki sattuda nõiaringi arvestamata seda, et pudelivesi ei ole muud kui pudelisse pandud kraanivesi.
Kuidas teha paremaid otsuseid?
Loomulikult saab edasi teha otsuse valides maitse järgi kuid esmalt tuleks vaadelda erinevate pudelivete etikette. Igal poes müüdaval pudeliveel peab olema kirjas mineraalainete koostis. Tuntumad on muidugi mineraalid nagu magneesium, kaltsium, kaalium ja naatrium. Tänu Devini turule tulekuga toovad päris mitmed veetootjad pudelitel välja pH taseme (aluseline üle 7 ja happeline väiksem kui 7). Lisaks mineraalainete koostisele peab olema tootenimetus (lisaks brändile) vastavalt vee päritolule. Tuntumad näited on looduslik mineraalvesi, mineraalidega rikastatud vesi, allikavesi, joogivesi. karboniseeritud allikavesi, karboniseeritud mineraalvesi ja maitsestatud vesi.
Kui mineraalide koostise analüüsimisele aega ei taha kulutada, siis nende nimetuste järgi saab esmase info kätte. Loodusliku mineraalvee nimetusega võib müüa vett, mis pärineb looduslikust allikast ehk on looduslikku päritolu. Looduslikku mineraalvett võib töödelda - lisada mullid, mineraalid- kuid sellisel juhul peab olema info töötluse kohta pudelil kirjas. Sama kehtib allikavee kohta. Allikavee nimetuse all võib müüa ainult vett, mis pärineb otse allikast. Karboniseerimisel tuleb jällegi kasutada nimetust karboniseeritud allikavesi või maitsestatud allikavesi.
Lühidalt öeldes eelistan ise alati allika - või mineraalvett kui juba ostmiseks läheb. Kraanivee eest ei ole nõus keskkonda saastama ja raha kulutama peale selle, et vee arved tuleb tasuda. Eks kraanivesi erineb ka väga palju piirkonnast. Viimasel ajal promob Tallinna Vesi kraanivett justkui oleks igal pool Eestis vesi ühesugune. Aga ei ole tegelikult. Muideks puhastatud vesi sisaldab palju kloori ja kui kraanivett juua siis tasub teada milline mineraalainete sisaldus sinu igapäeva joogivees on. Sellisel juhul tuleks valida poes selline pudelivesi, milles kloori on minimaalselt.
Teadlikud tarbijad saavad oma päevased vitamiinid ja mineraalid kätte toidust ja joogiveest. Just seepärast soovitan valida pudelivesi, mis annab kehale vajaliku annuse mineraale või aitab kehal neutraliseerida üleliigset hapet. Võrdluseks kraaniveega võib mineraal- või allikavesi olla pudelis ikkagi parem valik.
Vee pH
Üha enam räägitakse aluselisest veest ja selle imelisest mõjust meie tervisele. Milleks ikkagi pH oluline on? Just nimelt vananedes meie üldine keha pH tase langeb (arstid räägivad keha hapestumisest), muutudes normaalsest (7=neutraalne) happelisemaks (< 7). Liigselt happelises keskkonnas elu aga ei eksisteeri! Jah, näiteks suudavad kormoranid oma väljaheidetega hävitada loodust nii, et järele jääb vaid surnud pinnas ja kuivanud puurootsud. Liigselt happeline inimorganism on paraku samuti elu lõpp. Keha töötab pidevalt, et vere pH hoida ideaalis 7,365. Aluselise vee tarbimisele tasub tähelepanu pöörata ja see ei ole turundustrikk. Lemmiktoidud nagu näiteks kohv, vein ja suhkrut sisaldavad desserdid on liigselt happelised või tekitavad, lisaks üleliigsetele kaloritele, üleliigseid happeid. Ka suitsetamine, stress ja näiteks liiga tihe sportimine (oranismis tekib piimhape) ei aita kehal normaalset pH taset hoida. Aluseline vesi on selles mõttes elu alus.
Looduslik aluseline vesi on parim valik |
Minu soovitus kliendile on, et valige hoolega millele raha kulutate. Sama tähtis kui organismile on roheline kapsas ja värsked maasikad, on vesi! Vesi, mida tarbime tegelikult kõigist toiduainetest kõige rohkem, avaldab meie tervisele suuremat mõju kui tänasel päeval veel aimata oskame. Et vältida tulevikus oma pensioni kulutamist ravimitele, püüame täna juba rohkem tähelepanu tervisele pöörata, juues kvaliteetset vett ja süües kvaliteetset toitu!
Devin Eesti
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar